zpět vpřed Hlavní strana Stránky 4.A 1998-2002
Přihlásit se
<< zpět

Naše karetní hry

Na počest Mříže jsme vymysleli několik totálně dobrých karetních her.
Pravidla jsou volně šířitelná. Je zakázáno hrát s dvojhlavými kartami. Každý rok dne 6.6. se žádná z her nesmí hrát, jinak bude konec světa.
Mkay?


P*ča

Rozdává se 6 karet, každý si je vyrovná před sebe lícem na vrch. Zbytek je balík na lízání. Hraje se normální prší, akorát se karty dávají na pakl obráceně (rubem na vrch). Sedmy a esa neplatí, svršek normálně mění. Hraje se strašně rychle, takže se pak nestíhá sledovat, co tam dal ten před vámi. To se pak musí rychle zašvindlovat. Nebo si můžete líznout, ale to je trapný. Když se vylíže balík, líže se pak zespodu balíku, na který se hraje.
Jakmile odehrajete, kdokoliv může vaši kartu otočit a zkontrolovat, jestli navazuje na předchozí. Když nenavazuje, berete celý pakl a vynášíte. Když byla karta dobrá, bere pakl ten, co otáčel, a vynáší on. Vyhrává ten, kdo se zbaví všech karet. Nic z toho ale nemá, dohrává se dál, dokud nezbydou 2 hráči. Ti hrají tak dlouho, dokud jeden z nich nemá alespoň o 4 karty víc. Ten prohrává a je P. Podruhé už je P*, pak P*č a když prohraje 4x, je P*ča a to je konec.

Kupé

Rozdávají se 4 karty, každý si je vyrovná před sebe rubem na vrch, aniž by se na ně podíval. Zbytek je balík na lízání. Hraje se normální prší s tím rozdílem, že nikomu nevidíte do karet. Ani sobě. Když dáte špatnou kartu, berete si celý pakl. Zase si všechno vyrovnáte před sebe rubem na vrch, ale můžete se na každou kartu podívat. Kdo nemá ultra paměť, většinou má ve vyrovnávání karet nějaký systém (alespoň třídění podle barev). Na líznutou kartu se taky můžete podívat, než ji zařadíte mezi ostatní. 4 rozdané karty jsou tedy teoreticky jediné, o kterých celou hru nevíte, co jsou zač. V praxi máte ale stejně bordel i v těch ostatních. Prohrává ten, kdo zbyde poslední.

Luboš

Rozdává se 6 karet. Hraje se něco jako rychlý prší, akorát že žádná karta, kterou házíte do hry, nesmí pasovat na tu, co leží na hromadě. Takže když je na vás řada, vyberete co nejvíc karet, které s polu vzájemně nesouvisí barvou ani figurou (tedy max. 3 karty) a zároveň žádná z nich nesmí pasovat na kartu, co je na hromadě. Pokud házíte víc než 1 kartu, můžete je dát v jakémkoliv pořadí, nejlépe sedmou nebo esem na vrch. Sedmy a esa platí, svrškem se mění takto: Může se položit, ať je na paklu jakákoliv karta, nebo může být i součástí více karet, které házíte do hry (navrchu). Dotyčný vždy musí říct konkrétní kartu, na kterou mění. Např. "kulový král" - další hráč tedy nesmí dát do hry žádného krále ani žádnou kuli. Když nemáte, lízáte si. Je to pěkně pomalý a dost na palici. Prohrává ten, kdo zbyde poslední.

Kočár

Rozdává se 6 karet. Hraje se zase rychlý prší, jen se místo víc stejných figur může házet víc karet stejné barvy. Takže pokud hraju na červenou osmu, můžu tam hodit třeba kulovou osmu a na vrch ještě další jakékoliv kule, nejlépe všechny co mám. Zase to kromě první navazující karty můžu poskládat jak chci, sedmy a esa platí. Srvšek mění normálně na jakoukoliv barvu. Kdo nemá, lízá si. Prohrává ten, kdo zbyde poslední.

Sukuba

Nejlepší hra. Rozdá se 6 karet, hraje se normální prší, ale není určeno pořadí hráčů. Prostě jde jen o to, kdo to tam narve dřív. Karty se smí házet po jedné rychle za sebou, nikoliv víc karet naráz. Platí akorát svršek, kdo ho tam dá, řekne na co mění. Když se to zasekne (nikdo nemá vhodnou kartu), nějaký blb si vždycky lízne a časem se to zase rozjede. Začíná se tak, že se první karta vyloží z balíku a teprve pak si všichni v jeden moment vezmou do ruky rozdané karty. Prohrává ten, kdo zbyde poslední.

Sinice

Začínající hodí 2x kostkou. První hodnota určí, co se bude hrát za hru, druhá kolik se bude hrát kol. 1 je Sukuba, 2 Kočár, 3 Kupé, 4 P*ča, 5 Luboš. Druhou hodnotu vydělte dvěmi a zaokrouhlete, dostanete počet kol. Když jako první hodnota padne 6, hraje se stejná hra jako do teď, jen se otáčí směr hry. Když 6 padne na začátku, hodí se ještě jednou pro určení první hry. Vždy po odehrání určeného počtu kol ještě jednou hraje ten, kdo určil hru (házel minule) a předá kostku dalšímu, který zase hází a určí následující hru a počet kol. Karty se rozdávají po určení první hry.
Hned po hodu první hodnoty se všichni musí okamžitě přizpůsobit, tzn. při čtyřce se hned zruší pakl (přimíchá se k tomu na lízání) a všichni si vyloží karty před sebe, při trojce všichni okamžitě otočí svoje karty na stůl, aniž by se nějak dívali co vlastně mají, při pětce a trojce se nic neděje, jen se případně otočí pakl. Při jedničce nastává totální bordel, protože je Sukuba a ta už se musí dohrát, dokud někdo neprohraje. Sinici prohraje ten, kdo zbyde poslední. Ve většině případů se končí Sukubou.