zpět vpřed Hlavní strana Stránky 4.A 1998-2002
Přihlásit se

Třídní fond

Na této stránce je popsaný náš peněžní systém, takže pokud právě něco takového potřebujete ve vaší třídě zavést, třeba se vám to bude hodit.

Vybírejte, ukládejte...

Je potřeba, abyste už od prváku začali vybírat peníze na maturiťák, protože nějaký základ (aspoň 30 tisíc) budete určitě potřebovat. A vybírat 2 měsíce před plesem litra od každýho, to bych vám moc neradil, takže začněte hned a po malých částkách. Čím víc budete mít, tím líp, protože na konci čtvrťáku se vám vrátí velký zbytek plus to, co na plese vyděláte, takže si najednou přijdete na pěkný prachy.

Určete si jednoho pokladníka, který bude mít všechno pod kontrolou. Musí být ale spolehlivý a poctivý, aby to všechno nerozkradl. Kam ale s těmi penězmi? Není moc dobrý, aby si je pokladník celý 4 roky nechával u sebe. Najednou by ho vykradli a on by byl v pr****. Ideální je ukládat si peníze na vkladní knížku. Jak ji založit, to se dozvíte tam, kde ji chcete mít (IPB, KB, Česká spořitelna...). Každá společnost má trochu jiné podmínky pro založení knížky, ukládání, vybírání atd, každá má také jiné úroky. Zvolte ale hlavně podle spolehlivosti banky (s takovou Kampeličkou buď hodně vyděláte, nebo vám všechno rozkradou). Nevýhody knížky - strarosti se zařizováním, a ukládáním. Výhody knížky - bezpečnost, úroky. Ale nepočítejte s tím, že na úrocích vyděláte majlant. Věstšinou se pohybují okolo 3 %, takže postupně vyděláte tak 1000. Ale pořád lepší než nic.

Je tu ještě jedna důležitá věc. Banka vám nabídne větší úrok, když si založíte knížku s delší výpovědní lhůtou. Když chcete vybrat peníze, musíte částku "vypovědět", počkat, až uplyne ta lhůta (volitelně 1 rok, 6 měsíců, 3 měsíce...) a teprve pak vám ty peníze dají. Z vlastní neblahé zkušenosti vám radím, udělejte si knížku BEZ výpovědní lhůty. V průběhu těch 4 let (hlavně ve čtvrťáku) budete potřebovat prachy na spoustu věcí (hlavně stužkovák, trička, stužky, dárky atd.) a najednou zjistíte, že nemáte ani korunu, protože z vypovězené knížky můžete vybrat až za půl roku! Navíc v tuhle chvíli na ní už nejde ukládat! (Resp. jde, ale nově uloženou částku musíte zase potom vypovědět...) Bez výpovědní lhůty máte přístup k penězům kdykoliv si vzpomenete. Na druhou stranu, úroky nejsou skoro žádné. Takže se dostáváme k otázce - má tohle ukládání vůbec nějakou cenu? Celý si to přečtěte ještě jednou a rozhodněte se sami...

Správa fondu

Do fondu jdou čas od času i peníze z jiných zdrojů, než přímo od lidí ze třídy. Většinou něco zbyde z lyžáků, výletů, exkurzí nebo jiných akcí. Jako třída dostanete třeba pár stovek, ale nemůžete je připočítat do společného fondu. Protože ti, kteří na té akci vůbec nebyli a neplatili ji, by na tom vlastně vydělali. Rozdělit a rozdat ty peníze, to je tky blbost, takže je potřeba vymyslet něco, aby to bylo pro všechny spravedlivé. U nás je to tak, že se všecny peníze sice dávají do společného fondu (na knížku), ale každý člověk má v evidenci své záznamy, kdy a kolik do fondu dostal nebo z fondu odevzdal. Když se jeho položky sečtou a porovnají se s ostatními, nejsou tam moc velké rozdíly, ale přece jenom má pak někdo ve fondu třeba o 50,- víc než druhý. Takže až se budou po maturiťáku každému vracet peníze, rozpočítají se podle poměrů v evidenci a nikdo na tom nevydělá ani neprodělá.

Takovou evidenci musíte předem připravit a několikrát promyslet, než ji začnete používat. Můžete si vézt papírovou, ale to se asi upočítáte. Nejlepší je využít počítač. V Excelu jdnoduše uděláte přehled všech záznamů, nacpete tam pár vzorců a hned vám to vysype kolik máte celkem, kolik má kdo jednotlivě atd. Můžete si stáhnout vzor, jak to udělat - fond.zip (8,03 kB). Dělat pokladníka není nic tak moc složitého. Nejtěžší je ty peníze z lidí dostat (viz směrnice), to ostatní už jde samo, když na to máte dobrý systém. Někdy je to i výhodné, třeba když vám někdo nechá dýško (to se nikdy nestane), nebo když najednou potřebujete něco koupit a nemáte u sebe svoje peníze. Časem na téhle stránce zřídíme speciální konferenci pokladníků, takže až tady bude, dejte všem pokladníkům vědět a můžem si tady pokecat.

Kolik jsme nasbírali my?

Od prváku od března vybíráme 50,- měsíčně. Když je potřeba, občas z knížky něco vezmem, někdy tam zas přihodíme něco, co zbyde třeba z výletu.
Díky vám přibyla na naše konto tato částka: 0,- Kč. Celkem už tedy máme:

40 248,- Kč

Pozor na neplatiče!

Jelikož po nějakém čase přestalo několik lidí nosit peníze včas, nebo je nenosili vůbec, bylo nutno zavést některá opatření. Pokladník tedy vydal tuto vyhlášku:


Nové směrnice týkající se
dobrovolného odevzdávání peněz panu pokladníkovi:

Pan pokladník (jméno je pro veřejnost utajeno) bude nadále po každém ze třídy 3.A vyžadovat 50,- Kč měsíčně. Tuto částku bude však bez milosti přijímat pouze třetí úplný týden v měsíci, což bude samozřejmě v předchozím týdnu připomínat.

Pokud se vyskytne někdo, kdo v inkriminovaném týdnu nebude přítomen či odmítne zaplatit, pan pokladník na něj nebude čekat a příští měsíc po něm bude požadovat 50,- Kč + částku, kterou dluží. Pokud někdo bude vědět o své nepřítomnosti předem a rád by peníze zaplatil dříve, osobně zajde za panem pokladníkem a požádá ho, zda by tak mohl učinit.

K těmto nemilosrdným rozhodnutím vede pana pokladníka především to, že není v jeho silách nosit u sebe velké množství peněz po dlouhou dobu, ať už z důvodu velké tíhy mincí a bankovek, či z důvodu rizika anonymní krádeže.


Pan pokladník děkuje všem za pochopení.